حمل و نقل ریلی

اظهارنامه گمرکی

اظهارنامه گمرکی

برای عبور کالا از گمرک نیاز مبرمی به ارائه اظهارنامه گمرکی وجود دارد. در واقع زمانی که قصد فعالیت بازرگانی یا صادرات و واردات کالا در سطح بین المللی را دارید؛ آشنایی با مفاهیمی از جمله پر کردن اظهارنامه گمرکی هم الزامی است‌. این اظهارنامه‌ها از این لحاظ حائز اهمیت هستند که به گونه‌ای شناسنامه کالای گمرکی شما به حساب می‌آیند و مامور گمرک با بررسی همین اظهارنامه‌ها تصمیم می‌گیرد که آیا امکان انتقال کالا از گمرک به محل دیگر وجود دارد یا خیر!

بنابراین اگر شما اطلاعات درستی را وارد اظهارنامه گمرکی خود نکنید؛ آنگاه این امکان هم وجود خواهد داشت که کالای شما برگشت بخورد یا حتی معدوم شود. البته اغلب موارد اکثر افراد با شرکت‌های پستی معتبر در زمینه ارسال و تحویل کالا همکاری می‌کنند و به همین دلیل هم شانس بالایی برای عبور بدون دردسر کالا از گمرک وجود دارد‌.

در حال حاضر در کشور ما شرکت آروین ریل لجستیک ارائه دهنده رسمی خدمات حمل و نقل بارهای لجستیک است. برای امور گمرکی و تکمیل اظهارنامه گمرکی هم میتوانید با مجموعه آروین ریل لجستیک همکاری کنید.

اظهارنامه گمرکی چیست؟

اظهارنامه گمرکی نوعی سند است که صادر کننده یا وارد کننده کالا باید در آن تمام اطلاعات و مشخصات مربوط به کالایی که قصد خارج کردن آن از گمرک را دارد وارد کند. در واقع مقامات گمرکی با بررسی این نوع اظهارنامه تصمیم می‌گیرند که چه وضعیتی را برای بار درون انبار تعیین کنند. همچنین گاهی اوقات تعیین مواردی همچون میزان تعرفه خروج بار و سایر اقدامات مرتبط، به اظهارنامه گمرکی کالا بستگی دارد.

اظهارنامه گمرکی چیست؟

امکان ترخیص گمرکی بدون پر کردن اظهارنامه در سامانه اختصاصی وجود ندارد؛ همچنین باید توجه کنید که گاهی اوقات به دلایل مختلفی از جمله عدم وجود تناسب بین اظهارات وارده در اظهارنامه و ماهیت کالا امکان خروج آن از گمرک وجود نخواهد داشت و حتی گاهی اوقات هم به همین دلیل کالا به طور کلی معدوم می‌شود.

بنابراین هنگام پر کردن اظهارنامه گمرکی به عنوان تاجر مستقل یا بازرگانان بین المللی باید حتماً به این مسائل هم توجه داشته باشید. همچنین در نظر بگیرید که در صورت پر کردن اظهارنامه با استفاده از اطلاعات غلط شما به عنوان فرد متخلف شناخته خواهید شد.

اظهارنامه گمرکی صادرات

برای پر کردن اظهارنامه‌های گمرکی که با صادرات کالا به خارج از کشور مرتبط هستند؛ باید حتما از آیین‌ نامه‌های بین المللی و کشور مقصد پیروی کنید. در واقع گاهی اوقات حتی ممکن است که هنگام صادرات کالا محدودیت‌های مختلفی برای انجام این کار وجود داشته باشد.

اظهارنامه گمرکی صادرات

در واقع قوانین کشورهای مختلف با یکدیگر تفاوت دارند و به همین دلیل هم شما باید حتما از مامور گمرک بخواهید که آیین نامه مربوط به پر کردن اظهارنامه و کشور هدف را شناسایی کنید. البته در نظر داشته باشید که اگر از یک شرکت صادراتی کالا کمک بگیرید؛ دیگر در این زمینه سردرگم نخواهید بود.

اظهارنامه گمرکی واردات

امکان دریافت کالاهای وارداتی هم از گمرک تنها در صورت پر کردن اظهارنامه وجود دارد. در نتیجه اگر شما قصد واردات کالا را داشته باشید؛ باید حتما اطلاعات آن را در سامانه گمرک درج کنید. در صورتی که کالای وارداتی با قوانین گمرکی مغایرت نداشته باشد؛ امکان خروج آن از گمرک هم وجود خواهد داشت.

اظهارنامه گمرکی واردات

نمونه اظهارنامه گمرکی

برای آشنایی بیشتر با نحوه پر کردن یک اظهارنامه گمرکی وارداتی یا صادراتی ما اطلاعاتی در مورد چگونگی تکمیل این سند در اینجا ارائه کرده‌ایم. شما در یک اظهارنامه گمرکی باید از مواردی همچون حجم کالا، وزن کالا و مقصد ارسال آن پرده بردارید. همچنین باید در نظر داشته باشید که حمل و نقل این کالاها به داخل کشور یا خارج کشور اغلب بر عهده شرکت‌های وارداتی و صادراتی است و شما هم نباید از این مسئله غفلت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *