مطالب آموزشی

ترخیصیه

ترخیصیه

پس از انجام مراحل تشریفات گمرکی، دریافت ترخیصیه جهت خروج کالا از گمرک الزامی خواهد بود‌. در واقع بدون دریافت ترخیصیه این امکان وجود ندارد که شما برای خروج کالا از گمرک اقدام کنید. همچنین باید حتما توجه داشته باشید که در این بین امکان وجود موانع برای دریافت ترخیصیه و نیاز به بررسی بیشتر هم وجود خواهد داشت.

اما به طور کلی، اجرای مراحل به صورت قانونی و در نهایت دریافت ترخیص گمرکی امری ساده و امکان پذیر است. البته اگر در زمینه امور گمرکی با شرکت حرفه‌ای آروین ریل لجستیک همکاری کنید؛ دیگر محدودیتی برای پیشبرد مراحل تشریفات گمرکی و به دنبال آن صدور ترخیصیه نخواهید داشت. بنابراین حتما برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد نحوه دریافت ترخیصیه در ادامه با ما همراه باشید.

ترخیصیه چیست؟

ترخیصیه گواهی قانونی است که نشان می‌دهد؛ مراحل تشریفات گمرکی به شکل صحیحی انجام شده است و شما نیازی به زمان بیشتر برای خروج کالا از گمرک نخواهید داشت. البته برخی از اوقات هم صدور ترخیصیه به خودی خود طول می‌کشد و دلیل این مورد احتمال وجود برخی از موانع قانونی یا نیاز به بررسی بیشتر در ساعات اداری است.

ترخیصیه چیست؟

در واقع شما همیشه نمیتوانید توقع داشته باشید که ترخیص کالای گمرکی در سریع‌ترین زمان ممکن و بدون هیچگونه معطلی صادر شود. به همین دلیل هم برخی از افراد ترجیح می‌دهند که تمام مراحل انجام تشریفات گمرکی را به شرکت‌های مربوطه بسپارند. نکته مهم دیگر در مورد صدور ترخیص کالای گمرکی هم قانونی بودن آن است‌. در واقع در صورتی که این کار را به صورت غیر قانونی انجام بدهید؛ عواقب بسیار زیادی خواهد داشت.

لازمه ترخیصیه گمرک چیست؟

ترخیصیه گمرک تحت شرایط خاصی به بازرگانان یا افراد عادی ارائه می‌شود. لازمه دریافت ترخیص گمرکی هم گذراندن مراحل تشریفات گمرکی خواهد بود‌. در واقع پس از این که ترخیصیه گمرک کالا را دریافت کردید؛ این امکان وجود دارد که خودتان یا نماینده قانونی شما آن را به مامور گمرک جهت دریافت و ترخیص کالا ارائه کند. همچنین باید به این نکته هم توجه داشته باشید که اگر با شرکت‌های حمل و نقلی همکاری کنید؛ دیگر دغدغه انجام این امور را نخواهید داشت.

لازمه ترخیصیه گمرک چیست؟

ترخیصیه الکترونیک

زمانی که شخص حقیقی یا شرکت باربری اقدام به انتقال بار به گمرک میکند؛ باید مشخصات صاحب کالا در سامانه جامع امور گمرکی ثبت شود. پس از آن مالکیت بار به نام صاحب آن تغییر پیدا می‌کند و یک کپی واگذاری الکترونیک یا همان ترخیص الکترونیک در اختیار او قرار خواهد گرفت. در این مرحله، ترخیصیه الکترونیکی صادر شده هزینه‌های مختلفی را هم دربرمی‌گیرد که برای استفاده از این گواهی باید حتما هزینه‌ها را هم پرداخت کنید.

ترخیصیه الکترونیک

اطلاعات ترخیصیه

ترخیص الکترونیک کالا دارای اطلاعات و مشخصاتی است که مطابق این اطلاعات می‌توان کالا را از گمرک خارج کرد. در ادامه تمامی اطلاعات مرتبط با ترخیصیه کالا را عنوان خواهیم کرد:

 • مشخصات دریافت کننده
 • نام وسیله حمل و نقل
 • شماره بارنامه و تاریخ صدور
 • محل بارگیری
 • محل تخلیه
 • تعداد و نوع بسته بندی
 • شرح کالا
 • وزن خالص
 • نام شرکت باربری یا مؤسسه حمل ونقل
 • مشخصات وسیله حمل و نقل
 • شماره فهرست کل بار

هزینه ترخیصیه

هزینه ترخیص کالا کاملا به هزینه تمام شده مراحل مختلف تشریفات گمرکی بستگی دارد. در واقع کارگزار گمرکی بررسی می‌کند که تا چه میزان برای بررسی و انبارداری کالا، گمرک متحمل هزینه شده است. مجموع این هزینه‌ها را در نهایت به عنوان هزینه ترخیص کالا پرداخت می‌کنید.

هزینه ترخیصیه

همچنین توجه داشته باشید که امکان برآورد هزینه ترخیص با در نظرگیری هزینه هر یک از مراحل اداری و تشریفاتی هم وجود دارد. البته اگر قصد کسب اطلاعات کامل‌تر در مورد هزینه ترخیص دارید؛ می‌توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید. مجموعه آروین ریل لجستیک به صورت فعال در زمینه ارسال محموله‌های تجاری و انجام امور گمرکی مرتبط با آن فعالیت می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *